Kína gazdasága egyre áthatóbb válságtól szenved, a gyengülő munkaerőpiac és a lassuló gazdasági növekedés egyre nagyobb aggodalmat kelt a pekingi vezetésben – írja a piaci konszenzusnál is sokkal pesszimistább elemzésében a Hinrich Foundation. Különösen a fiatalok munkanélkülisége növekszik, így 2024-ben rekordot jelentő számú friss diplomás kerül kilátástalan helyzetbe. A problémát súlyosbítja a beruházások visszaesése és az ingatlanpiac válsága, ami most már deflációs környezetet teremtett. A helyzet kezelésére Kínának új gazdasági és társadalmi politikák kidolgozására lesz szüksége a stabilitás megőrzése érdekében.
Kína régen tartó gazdasági fellendülésének vége, ami történelmi fordulatot jelent abban, ahogy gazdasági nagyhatalommá vált az ország. A változást Kína globális GDP-ből való részesedésének csökkenése is alátámasztja, amely 2023-ra 17%-ra csúszik vissza, ami két év alatt 1,4 százalékpontos visszaesést jelent - egy olyan csökkenést, amelyre Mao Ce-tung korszaka, az 1960-as és 1970-es évek óta nem volt példa - írta Ruchir Sharma, a Rockefeller International elnöke egy elemzésben.
A Moody's Baa2-ről A3-ra javította Portugália államkötvényeinek besorolását, a gazdaság stabil középtávú növekedési kilátásaira hivatkozva - írta a Bloomberg.
Luis de Guindos, az Európai Központi Bank (EKB) alelnöke kijelentette, hogy az eurozóna növekedése továbbra is lassú marad a közeljövőben, ezért nem szabad lazítani a bankok tőkepufferrátájára vonatkozó előírásokon - mondta de Guindos hétfőn Frankfurtban.
A neves befektető és a DoubleLine Capital vezérigazgatója, Jeffrey Gundlach aggodalmát fejezte ki a közelgő amerikai gazdasági visszaeséssel kapcsolatban, és azt jósolta, hogy a romló gazdasági helyzet miatt a kamatlábak csökkenése hamar bekövetkezhet – írja a CNBC.
A globális vezetők egyre jobban aggódnak a fragmentált gazdasági helyzet miatt, mivel az Egyesült Államok gazdasága váratlan erőt mutat, míg más nemzetek jelentős kihívásokkal néznek szembe. A marokkói Marrakesben tartott megbeszéléseken Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója kiemelte a nemzetek közötti egyre nagyobb gazdasági különbséget, és hangsúlyozta az ezzel az egyenlőtlenséggel járó kockázatokat.
Kína és Oroszország kereskedelme júniusban rekordot döntött, 20,83 milliárd dollárt ért el, ami a legmagasabb szint az ukrajnai háború kezdete óta - derül ki a kínai vámhatóság adataiból. A kétoldalú kereskedelem megugrására a globális kereslet lassulása és a növekvő geopolitikai kockázatok ellenére került sor, egy olyan időszakban, amikor mindkét nemzet szerint új csúcsponton vannak a kapcsolataik.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Equilor Alapkezelő írását olvashatják:
Decemberben kedvezően alakult az ipari termelés Magyarországon a KSH friss jelentése szerint. Ezzel kéthavi negatív trend tört meg. A részletes adatok azonban vegyes képest festenek, hiszen több ágazat is visszaesett.
Egy felmérés szerint az állami nyugdíjrendszerek és a több mint 3 ezermilliárd dollárnyi vagyont kezelő állami vagyonalapok a következő 12-24 hónapban a gazdasági lassulás és a magasabb infláció kombinációjától tartanak – számol be a hírről a Reuters.
Visszaesést mutatnak a német ipari megrendelések júliusban az előző hónaphoz képest. A visszaesés már az orosz-ukrán háború kitörése óta tart.
A Morgan Stanley arra ösztönzi a befektetőket, hogy a piac Fed-döntés utáni emelkedése ellenére se kezdjenek el részvényeket vásárolni. Mike Wilson, a cég vezető amerikai részvénystratégája és befektetési igazgatója elmondta, hogy szerinte korai és problémás a Wall Street „izgatottsága” amiatt, hogy a kamatemelések a vártnál hamarabb lelassulhatnak.
Bill Gates szerint várhatóan globális gazdasági lassulást hoz magával a kamatemelkedés, amelyet az orosz invázió és a pandémia váltanak ki – számol be a hírről a Bloomberg.
Lehetséges, hogy az eurózóna inflációja meghaladhatja az EKB jelenlegi előrejelzéseit, és ettől egyre többen tartanak a jegybankon belül - mondta Christine Lagarde elnök, aki hozzátette: összességében ennek mégis kevés jelét látják jelenleg, és továbbra is arra számítanak, hogy az áremelkedés üteme középtávon a jegybanki cél alatt lesz.
Az e hét keddi rendkívüli, 50 bázispontos, kamatvágás után a március 18-i ülésen újabb legalább 25 bázispontos kamatvágásról határozhat a Fed – várják a piaci szereplők a Marketwatch körképe szerint. Ezt tükrözi az is, hogy az amerikai 10 éves hozam újabb történelmi mélypontra, 0,83%-ra zuhant, azaz bő egy hét alatt több mint 50 bázispontot szakadt, a dollár pedig világszerte hanyatlik a főbb devizákkal szemben.
Zsugorodott a brazil gazdaság az első negyedévben, 2016 óta először, és elemzők egy W-alakú, dupla aljú recesszió kockázatának növekedésére figyelmeztettek.
A bérleti díjakat is megnézték.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az ukrán védelem hátában az orosz csapatok.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.